24. İTÜ Sektör Günleri Otomotiv Sektörü

24. İTÜ Sektör Günleri Otomotiv Sektörü’nün devlerini buluşturdu!

Türkiye’nin en aktif iş ve kariyer kulüplerinden biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından her sene düzenlenen İTÜ Sektör Günleri’nin 24.sü 26 Ekim Çarşamba günü İTÜ Maçka Kampüsü’nde gerçekleşti. Katılımcılar, Doğuş Otomotiv, Volvo Car, Mercedes-Benz ve Otopark.com’dan yetkililer ile birlikte sektörü yakından tanıma fırsatına sahip oldular.

Günün ilk oturumunda Doğuş Otomotiv Süreç Yönetim Müdürü Mert Şenkal, üniversitede okurken çalışmanın kendisine olan katkılarından bahsederek deneyim kazanmalarının önemini vurguladı. Gençlere yaptığınız işi severek yapmanın başarıya ulaşmadaki en önemli nokta olduğunu belirten Mert Bey, konuşmasını Doğuş Otomotiv’in otomotiv sektöründeki yerinden, şirketlerinde işleyişlerden ve işe alım sürecinde adaylardan neler beklediklerinden bahsederek sonlandırdı.

Ardından oturum sahnemizde yer alan Volvo Türkiye Ürün ve Pazarlama Müdürü Kubilay Polat, Volvo Car’daki hikayesinin temelinde satış platformunun arka planını görme isteği yattığını belirterek bugüne kadar çalıştığı tüm şirketlerde ingilizcenin büyük önem teşkil ettiğini söyledi. Otomotiv Sektörü’nde yer alan markaların otonom sürüş, elektrikle çalışan araba ve bağlanabilirlik alanlarında lider olmak istediğini; Volvo Car’ın hedefleri arasında 2020 yılında otonom sürüşe sahip araçları piyasa sunmanın yer aldığını aktardı.

 

Öğle arasının ardından hız kesmeden devam eden etkinlikte, Mercedes-Benz Taşıt Elektroniği Takım Müdürü Berkay Tunaboylu katılımcılara Ar-Ge tecrübelerini aktardı ve otomobilin geçmişten günümüze geçirdiği değişimden, otomotiv sektöründeki fırsatlardan bahsetti. Yeniliklere öncü olmak için sınırların dışına çıkıp durumlara başka pencerelerden bakabilmenin önemini vurguladıktan sonra konuşmasını sonlandıran Berkay Bey, oturum sonrası katılımcıların sorularını yanıtsız bırakmadı.

24. İTÜ Sektör Günleri, son oturumunda internet girişimciliği ile otomotiv sektörünü büyük bir başarı ile sentezleyen Otopark.com’un kurucusu And Mehmet Çetin’i ve kurucu ortağı Sinan Koç’u ağırladı. Otomobil ve girişimcilik üzerine gerçekleşen söyleşide, gerçek hayatta da çok yakın olan ikili katılımcılarla keyifli anlar yaşadılar. Otopark.com’un başarısını 2011 yılından beri video içeriğe verdiği büyük öneme borçlu olduğunun altını çizen And Bey, mühendislik eğitimi almasına rağmen kendi yolunu nasıl çizdiğini ve girişimci olmak için korkusuz olmanın öneminde bahsetti. Aynı şekilde mühendis olan ve And Bey’in aksine kurumsal hayatına uzun süre devam eden Otopark.com kurucu ortağı Sinan Bey de 2013 yılında itibaren sadece girişim ile ilgileniyor.

İstanbul ve çevresinden 700’ü aşkın katılımcıyı buluşturan 24. İTÜ Sektör Günleri “Otomotiv Sektörü” ilgililerin beğenisini topladı. Doğuş Otomotiv, Volvo Car ve Mercedes-Benz’den üst düzey yöneticileri buluşturan etkinlik, Otopark.com’un keyifli söyleşisi ile sonlandı.