Yürüdüğümüz sokakta, kullandığımız sosyal medya hesaplarında, YouTube’da izlediğimiz bir videoda peşimizi bırakmayan ve özellikle Covid-19 salgını sonrası evlerimize kapandığımız günlerde önemini ve popülerliğini kanıtlama fırsatı bulan e-ticaret alanı her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam etmekte. Peki bu e-ticaret tam olarak ne ifade ediyor, nasıl yapılıyor ve etrafımızda sürekli duyduğumuz “e-ticarete atılmak” gerçekten bizim sandığımız kadar kolay mı? Gelin bir bakalım.

Elektronik ticaret, adından da anlaşılacağı üzere ürün ve hizmetlerin tüketici ile internet ortamında buluşturulduğu bir ticaret türüdür. E-ticarette ürünlerin satışı, dağıtımı, ödemesi ve reklam süreçleri internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. E-ticarete başlamak istiyorsanız eğer, iyi bir iş fikrinizin olması çok önemli. Çünkü iş fikirleri ne kadar sağlam olursa işletmelerin e-ticarette atacakları adımlar da o kadar sağlamlaşacaktır. İş fikrinizi bulmak ve hayata geçirmek için e-ticaret istatistikleri, e-ticaret trendleri, farklı markaların e-ticaret hikayeleri konularında araştırma yapmak da bir hayli önemli. Böylece kendi iş fikrinizi daha kolay bir şekilde belirleyebilir ve hayata taşıyabilirsiniz. E-ticarette ne satacağınıza karar verdikten sonra e-ticaret sitesi kurulumu, e-ticaret sitesi tasarımı, ürün ve stok yönetimi, tedarikçi seçimi,sanal pos ve kargo anlaşmaları,e-ticaret kampanyaları,e-ticarette lojistik süreçleri,dijital pazarlama gibi önemli aşamaları planlamanız gerek. Bunun ardından bu süreçleri nasıl yöneteceğinizi belirlemeniz ve böylece iş planınızı detaylı bir şekilde hazırlamanız gerekiyor. Unutmayın ki iş planınızı hazırlarken ne kadar profesyonel davranırsanız ve e-ticaret süreçlerini nasıl yöneteceğinizi belirlerseniz ileride e-ticaret işletmeniz için daha kolay yatırımlar bulabilir ve başarıya daha kolay ulaşabilirsiniz.

E-ticaret sitenizi kurdunuz, yukarıda saydığım aşamaları başarılı bir şekilde planlayıp uygulamaya koydunuz. Peki bu atıldığınız işte başarılı olmak ve girişiminizin devamlılığını sağlamak için nelere dikkat etmelisiniz? E-ticaret yapmak ve bu sektörde başarılı olmak isteyen kişi ve işletmelerin aslına bakıldığında bir problemi çözmesi gerekmektedir. Çözülmesi gereken bu problem insanların ihtiyaçlarına yönelik olan bir sorundur. Bu sorunun çözümü için ilk olarak hedef bir kitle belirlenmeli ve bu hedef kitlenin davranışlarını, tercihlerini göz önünde bulundurarak ürünlerinizi ve işletmenizi sürekli olarak güncel tutmalı ve yeni trendleri takip etmelisiniz. Kısaca müşterilerinizin sorunlarını gözlemleyip en kısa sürede bu sorunlara çözüm bulmalı ve her geçen gün çoğalan rakiplerinizin önüne geçmek için çabalamalısınız.

Elif Azak
İTÜ Endüstri Mühendisliği Öğrencisi

E-Bültenimize Abone Olun!

DUYURULARIMIZI VE ETKİNLİKLERİMİZİ KAÇIRMAYIN