İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne bağlı olarak çalışmalarını devam ettiren Optimum Topluluğu, İTÜ İşletme Fakültesi Maçka Kampüsü’nde kurulmuştur. Üniversitelerin her bölümünden öğrencilerin katılabildiği ve onların gönüllülükleriyle akademik, kariyer, spor, kültür, sanat ve röportaj gibi türlerde içerik üreten bir topluluktur. Dergi, blog ve sosyal medya kanallarıyla Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün basın yayın görevini üstlenir.

Optimum Dergisi

Optimum Dergisi senede üç kez çıkar. Birinci dönem başında hazırlanan ilk sayısı “Kariyer” temalıdır. İkinci sayı ise İTÜ Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün en büyük etkinliklerinden İTÜ EMÖS’ü ele alır. Yılın son sayısı olan üçüncü sayı teması ise serbest olup içerik konuları öğrencilerle beraber belirlenir. Dergimizin her sayısı İTÜ’nün farklı kampüslerine ve İstanbul’daki diğer üniversitelere dağıtılır. Aynı zamanda sitesinde online şekilde de yayınlanmaktadır. Blog ve sosyal medya kanallarında ise yine aynı tarzda içerikler daha sık olarak paylaşılır.

Sanat Optimum ile BEraber (SOBE İTÜ)

Basın yayın faaliyetlerinin yanı sıra bir de SOBE İTÜ adında etkinlik düzenlenmektedir. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan SOBE İTÜ’de sinema, tiyatro, müzik, yazarlık, karikatüristlik gibi alanlarda başarılı olmuş kişilerin, düzenlenen oturumlarda bir moderatör eşliğinde kendi alanlarında başarılı olmuş diğer isimlerle birlikte sohbet ederek öğrencilerin ufkunu açması planlanan bir etkinliktir. Kasım, Ocak, Mart ve Mayıs aylarında olmak üzere yıl boyunca 4 kez online platformalar üzerinden gerçekleşecektir.

Optimum Atölyeleri

Optimum topluluğunda dergi ve diğer kanallardaki içerikleri canlı ve görsel açıdan çekici hale getirmek için yine öğrencilerden oluşan tasarım ekibi bulunmaktadır. Bu ekipte bulunmak isteyen arkadaşlarımıza tasarım sorumluları tarafından Photoshop ve InDesign gibi programlarla başlangıç seviyesinde tasarım bilgisi verilmektedir. Bu sene itibari ile online platformlarda daha aktif olmayı hedefleyen Optimum topluluğu Ekim, Aralık, Şubat ve Nisan aylarında olmak üzere blog yazarlığı, karikatür çizimi, yazarlık eğitimi gibi çeşitli alanlarda da alanında uzman isimler tarafından verilen eğitim atölyeleri planlamaktadır.