Misyonumuz

Etkinliklerimiz için gereken sorumluluğu paylaşarak hedeflerimize hep birlikte ulaşmak, bu şekilde hem arkadaşlık ilişkilerini geliştirmek hem de sorumluluk bilinci kazanmak ve tecrübe edinmek. Şirketlerin nitelikli öğrencilere ulaşmasına aracı olmak.

İTÜ EMK OPTİMUM DERGİSİ

İTÜ EMK Optimum Topluluğu
Türkiye’nin en aktif öğrenci topluluklarından biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’ne bağlı olarak çalışmalarını devam ettiren Optimum Topluluğu, İTÜ İşletme Fakültesi Maçka Kampüsü’nde kurulmuştur. Üniversitelerin her bölümünden öğrencilerin katılabildiği ve onların gönüllülükleriyle akademik, kariyer, spor, kültür, sanat ve röportaj gibi türlerde içerik üreten bir topluluktur. Dergi, blog ve sosyal medya kanallarıyla Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün basın yayın görevini üstlenir.

Optimum Dergisi
Optimum Dergisi senede üç kez çıkar. Birinci dönem başında hazırlanan ilk sayısı “Kariyer” temalıdır. İkinci sayı ise İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün en büyük etkinliklerinden İTÜ EMÖS’ü ele alır. Yılın son sayısı olan üçüncü sayı teması ise serbest olup içerik konuları öğrencilerle beraber belirlenir. Dergimizin her sayısı İTÜ’nün farklı kampüslerine ve İstanbul’daki diğer üniversitelere dağıtılır. Aynı zamanda sitesinde online şekilde de yayınlanmaktadır.
Blog ve sosyal medya kanallarında ise yine aynı tarzda içerikler daha sık olarak paylaşılır.
Optimum Atölyeleri
Optimum topluluğunda dergi ve diğer kanallardaki içerikleri canlı ve görsel açıdan çekici hale getirmek için yine öğrencilerden oluşan tasarım ekibi bulunmaktadır. Bu ekipte bulunmak isteyen arkadaşlarımıza tasarım sorumluları tarafından Photoshop ve InDesign gibi programlarla başlangıç seviyesinde tasarım bilgisi verilmektedir. Bu sene itibari ile online platformlarda daha aktif olmayı hedefleyen Optimum topluluğu Ekim, Aralık, Şubat ve Nisan aylarında olmak üzere blog yazarlığı, karikatür çizimi, yazarlık eğitimi gibi çeşitli alanlarda da alanında uzman isimler tarafından verilen eğitim atölyeleri planlamaktadır.

Sanat Optimum ile BEraber (SOBE İTÜ)
Basın yayın faaliyetlerinin yanı sıra bir de SOBE İTÜ adında etkinlik düzenlenmektedir. Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan SOBE İTÜ’de sinema, tiyatro, müzik, yazarlık, karikatüristlik gibi alanlarda başarılı olmuş kişilerin, düzenlenen oturumlarda bir moderatör eşliğinde kendi alanlarında başarılı olmuş diğer isimlerle birlikte sohbet ederek öğrencilerin ufkunu açması planlanan bir etkinliktir. Kasım, Ocak, Mart ve Mayıs aylarında olmak üzere yıl boyunca 4 kez online platformalar üzerinden gerçekleşecektir.

Sponsorluk Çalışmaları
Bütün bunlarla beraber hem dergi ihtiyaçlarımıza hizmet hem de okurlarımızın faydalanabileceği indirimler için sponsorluk faaliyetleri yürütmekteyiz. Bu faaliyetlerle birlikte de topluluğumuzda bulunan arkadaşlarımızın geniş bir network ağı edinmesini hedefliyoruz.

ESTIEM

ESTIEM Local Group İstanbul-ITU, İstanbul Teknik Üniversitesi; Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün alt organizasyonlarından biridir. Bugün; ESTIEM LG ITU, üyelerinin; kültürel, kişisel, profesyonel ve kariyer alanlarındaki gelişimlerine, düzenlediği projeler ve etkinliklerle odaklanan apolitik ve kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. ESTIEM LG ITU, 2002 yılında ESTIEM’e bağlı bir yerel grup olarak kuruldu ve organizasyonun 18 yıllık varlığı boyunca sürekli çalışma, gösterdiği faaliyetler ve projelerin geliştirilmesi yoluyla, Endüstri Mühendisliği ve İşletme alanındaki genç ve hırslı öğrencileri bir araya getiren en aktif ve en başarılı organizasyonlardan biri haline geldi. ESTIEM LG ITU; üyelerine, daha önce edindikleri teorik bilgileri, farklı nitelikteki çok sayıda projenin uygulanması yoluyla pratikte uygulamak için benzersiz bir imkan sunar ve bu da onlara farklı iş alanlarına ilişkin deneyim sağlar. 2015 yılında En Aktif Yerel Grup unvanını alan 200’ü aşan aktif üyesi bulunan yerel grup Istanbul-ITU, her sene yerel ve uluslararası olmak üzere yaklaşık 10 etkinlik organize etmektedir. 2019-2020 yılları arasında ise tüm Avrupa’da Üyeleri En Çok Seyahat Eden Yerel Grup ünvanını almıştır.

Yerel grubun bağlı olduğu üst organizasyon ESTIEM ise (European Students of Industrial Engineering and Management) yani başka bir deyişle Avrupa’daki Endüstri Mühendisliği ve İşletme (IEM) öğrencilerini bu alanlardaki bilgi ve deneyimlerinin kazanılması ve iyileştirilmesi yoluyla bir araya getirmek amacıyla 1990 yılında Almanya’da oluşturulan bir kuruluştur. Son 30 yılda ise Avrupalı öğrencileri başarıyla birbirine bağlayan ESTIEM bugün 31 farklı ülkede 81 farklı üniversitede toplam 60.000 öğrenciye ulaşmıştır.

Sen de Yerel Grubun bir parçası olmak ve her sene Avrupa’nın her köşesinde düzenlenen 200’den fazla etkinliğe katılmak istiyorsan durma ve hemen bize ulaş!
Son gelişmelerimizden haberdar olmak içinse bizi www.instagram.com/estiemlgistanbulitu adresinden takip etmeyi ve soruların için Board.Istanbul-ITU@estiem.org adresine mail atmayı unutma!

Misyonumuz

Etkinliklerimiz için gereken sorumluluğu paylaşarak hedeflerimize hep birlikte ulaşmak, bu şekilde hem arkadaşlık ilişkilerini geliştirmek hem de sorumluluk bilinci kazanmak ve tecrübe edinmek. Şirketlerin nitelikli öğrencilere ulaşmasına aracı olmak.

EKİBİMİZ